Infineon Technologies FF650R17IE4DB2BOSA1
Part No.:
FF650R17IE4DB2BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
FF650R17IE4DB2BOSA1.pdf
Description:
IGBT MODULE 1700V 4150W
Shipping
FF650R17IE4DB2BOSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
PrimePACK™2
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
IGBT Type:
Configuration:
2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
Power - Max:
4150 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.45V @ 15V, 650A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
54 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C