Infineon Technologies FF600R12KF4NOSA1
Part No.:
FF600R12KF4NOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
FF600R12KF4NOSA1.pdf
Description:
IGBT MODULE
Shipping
FF600R12KF4NOSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Configuration:
2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
600 A
Power - Max:
3900 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.2V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max):
8 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
45 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
150°C (TJ)