Infineon Technologies FF300R17ME4PB11BPSA1
Part No.:
FF300R17ME4PB11BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
FF300R17ME4PB11BPSA1.pdf
Description:
IGBT MOD 1700V 600A 20MW
Shipping
FF300R17ME4PB11BPSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
EconoDUAL™ 3
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
600 A
Power - Max:
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.3V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max):
3 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
24.5 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C