Infineon Technologies FF200R12KE4PHOSA1
Part No.:
FF200R12KE4PHOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
FF200R12KE4PHOSA1.pdf
Description:
IGBT MODULE 1200V 200A
Shipping
FF200R12KE4PHOSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
C
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
200 A
Power - Max:
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.15V @ 15V, 200A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
14 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C