Infineon Technologies FF1500R12IE5BPSA1
Part No.:
FF1500R12IE5BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
FF1500R12IE5BPSA1.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 1500A 20MW
Shipping
FF1500R12IE5BPSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
PrimePACK™3+ B
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
1500 A
Power - Max:
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.15V @ 15V, 1500A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
82 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)