Infineon Technologies DF650R17IE4PB60BPSA1
Part No.:
DF650R17IE4PB60BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
DF650R17IE4PB60BPSA1.pdf
Description:
PP IHM I
Shipping
DF650R17IE4PB60BPSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
IGBT Type:
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
930 A
Power - Max:
4150 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.45V @ 15V, 650A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
54000 pF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)