Infineon Technologies DF150R12RT4HOSA1
Part No.:
DF150R12RT4HOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
DF150R12RT4HOSA1.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 150A 790W
Shipping
DF150R12RT4HOSA1 Specifications
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Single Chopper
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
150 A
Power - Max:
790 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.15V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
9.3 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C