Infineon Technologies DF1000R17IE4PBPSA1
Part No.:
DF1000R17IE4PBPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
DF1000R17IE4PBPSA1.pdf
Description:
PP, IHM I, XHP 1,7KV
Shipping
DF1000R17IE4PBPSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
PrimePACK™3
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Single Chopper
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
1000 A
Power - Max:
1000000 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.45V @ 15V, 1000A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
81 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)