Powerex Inc. CM600HU-24F
Part No.:
CM600HU-24F
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
CM600HU-24F.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 600A 2400W
Shipping
CM600HU-24F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Powerex Inc.
Series:
IGBTMOD™
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
IGBT Type:
Trench
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
600 A
Power - Max:
2400 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max):
2 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
230 nF @ 10 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)