Powerex Inc. CM400HX-24A
Part No.:
CM400HX-24A
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
CM400HX-24A.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 400A 2450W
Shipping
CM400HX-24A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Powerex Inc.
Series:
IGBTMOD™
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
400 A
Power - Max:
2450 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.6V @ 15V, 400A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
66 nF @ 10 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)