Powerex Inc. CM300DX-24S1
Part No.:
CM300DX-24S1
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
CM300DX-24S1.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 300A 1850W MOD
Shipping
CM300DX-24S1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Powerex Inc.
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
IGBT Type:
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
300 A
Power - Max:
1850 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.25V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
30 nF @ 10 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)