Powerex Inc. CM225DX-24T
Part No.:
CM225DX-24T
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
CM225DX-24T.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 225A 1470W
Shipping
CM225DX-24T Specifications
Manufacturer:
Powerex Inc.
Series:
T
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
IGBT Type:
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
225 A
Power - Max:
1470 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
17.5V @ 15V, 225A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
55 nF @ 10 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C