Powerex Inc. CM150E3U-12H
Part No.:
CM150E3U-12H
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
CM150E3U-12H.pdf
Description:
IGBT MOD 600V 150A 600W
Shipping
CM150E3U-12H Specifications
Manufacturer:
Powerex Inc.
Series:
IGBTMOD™
Package/Case:
Module
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
150 A
Power - Max:
600 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
13.2 nF @ 10 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)