Powerex Inc. CM150DX-24A
Part No.:
CM150DX-24A
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
CM150DX-24A.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 150A 960W
Shipping
CM150DX-24A Specifications
Manufacturer:
Powerex Inc.
Series:
IGBTMOD™
Package/Case:
Module
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
150 A
Power - Max:
960 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.6V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
23 nF @ 10 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)