Powerex Inc. CM100TL-24NF
Part No.:
CM100TL-24NF
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
CM100TL-24NF.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 100A 620W
Shipping
CM100TL-24NF Specifications
Manufacturer:
Powerex Inc.
Series:
IGBTMOD™
Package/Case:
Module
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
IGBT Type:
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
100 A
Power - Max:
620 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
17.5 nF @ 10 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)