Powerex Inc. CM100RX-24S
Part No.:
CM100RX-24S
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
CM100RX-24S.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 100A 750W
Shipping
CM100RX-24S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Powerex Inc.
Series:
IGBTMOD™
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
IGBT Type:
Configuration:
Three Phase Inverter with Brake
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
100 A
Power - Max:
750 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.15V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
10 nF @ 10 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)