Powerex Inc. CM100DUS-12F
Part No.:
CM100DUS-12F
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
CM100DUS-12F.pdf
Description:
IGBT MOD 600V 100A 350W
Shipping
CM100DUS-12F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Powerex Inc.
Series:
IGBTMOD™
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
IGBT Type:
Trench
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
100 A
Power - Max:
350 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.7V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
27 nF @ 10 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)