Microchip Technology APTGT75DU120TG
Part No.:
APTGT75DU120TG
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SP4
Datasheet:
APTGT75DU120TG.pdf
Description:
IGBT MODULE 1200V 100A 350W SP4
Shipping
APTGT75DU120TG Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SP4
Product Status:
Active
Configuration:
Dual, Common Source
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
100 A
Power - Max:
350 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max):
250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
5.34 nF @ 25 V
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)