Microchip Technology APTGT50H60T1G
Part No.:
APTGT50H60T1G
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SP1
Datasheet:
APTGT50H60T1G.pdf
Description:
IGBT MODULE 600V 80A 176W SP1
Shipping
APTGT50H60T1G Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SP1
Product Status:
Active
Configuration:
Full Bridge Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Power - Max:
176 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.9V @ 15V, 50A
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
3.15 nF @ 25 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)