Microsemi Corporation APTGT50DU170TG
Part No.:
APTGT50DU170TG
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package:
SP4
Datasheet:
APTGT50DU170TG.pdf
Description:
IGBT MODULE 1700V 75A 312W SP4
Shipping
APTGT50DU170TG Specifications
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
SP4
Product Status:
Obsolete
Configuration:
Dual, Common Source
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
75 A
Power - Max:
312 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max):
250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
4.4 nF @ 25 V
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)