Microsemi Corporation APTGT50DH60TG
Part No.:
APTGT50DH60TG
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package:
SP4
Datasheet:
APTGT50DH60TG.pdf
Description:
IGBT MODULE 600V 80A 176W SP4
Shipping
APTGT50DH60TG Specifications
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
SP4
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Configuration:
Asymmetrical Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Power - Max:
176 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.9V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max):
250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
3.15 nF @ 25 V
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)