Microchip Technology APTGT450DA60G
Part No.:
APTGT450DA60G
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SP6
Datasheet:
APTGT450DA60G.pdf
Description:
IGBT MODULE 600V 550A 1750W SP6
Shipping
APTGT450DA60G Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SP6
Product Status:
Active
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
550 A
Power - Max:
1750 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.8V @ 15V, 450A
Current - Collector Cutoff (Max):
500 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
37 nF @ 25 V
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)