Microchip Technology APTGT400DA120G
Part No.:
APTGT400DA120G
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SP6
Datasheet:
APTGT400DA120G.pdf
Description:
IGBT MODULE 1200V 560A 1785W SP6
Shipping
APTGT400DA120G Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SP6
Product Status:
Active
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
560 A
Power - Max:
1785 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 400A
Current - Collector Cutoff (Max):
750 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
28 nF @ 25 V
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)