Microsemi Corporation APTGT300DA120D3G
Part No.:
APTGT300DA120D3G
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package:
D-3 Module
Datasheet:
APTGT300DA120D3G.pdf
Description:
IGBT MODULE 1200V 440A 1250W D3
Shipping
APTGT300DA120D3G Specifications
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
D-3 Module
Product Status:
Obsolete
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
440 A
Power - Max:
1250 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max):
8 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
20 nF @ 25 V
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)