Microchip Technology APTGT300A170G
Part No.:
APTGT300A170G
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SP6
Datasheet:
APTGT300A170G.pdf
Description:
IGBT MODULE 1700V 400A 1660W SP6
Shipping
APTGT300A170G Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SP6
Product Status:
Active
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
400 A
Power - Max:
1660 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max):
750 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
26.5 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)