Microsemi Corporation APTGT225DA170G
Part No.:
APTGT225DA170G
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package:
SP6
Datasheet:
APTGT225DA170G.pdf
Description:
IGBT MODULE 1700V 340A 1250W SP6
Shipping
APTGT225DA170G Specifications
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
SP6
Product Status:
Active
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
340 A
Power - Max:
1250 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 225A
Current - Collector Cutoff (Max):
500 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
20 nF @ 25 V
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)