Microchip Technology APTGT150A120G
Part No.:
APTGT150A120G
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
IGBT Modules
Package:
SP6
Datasheet:
APTGT150A120G.pdf
Description:
IGBT MODULE 1200V 220A 690W SP6
Shipping
APTGT150A120G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SP6
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
220 A
Power - Max:
690 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max):
350 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
10.7 nF @ 25 V