Microchip Technology APTGT100DH60TG
Part No.:
APTGT100DH60TG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
IGBT Modules
Package:
SP4
Datasheet:
APTGT100DH60TG.pdf
Description:
IGBT MODULE 600V 150A 340W SP4
Shipping
APTGT100DH60TG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SP4
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Asymmetrical Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
150 A
Power - Max:
340 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.9V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max):
250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
6.1 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)