Microchip Technology APTGLQ30H65T3G
Part No.:
APTGLQ30H65T3G
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
APTGLQ30H65T3G.pdf
Description:
IGBT MODULE 650V 40A 95W
Shipping
APTGLQ30H65T3G Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Full Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Power - Max:
95 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.3V @ 15V, 30A
Current - Collector Cutoff (Max):
50 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
1.9 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)