Microsemi Corporation APTGF50X60T3G
Part No.:
APTGF50X60T3G
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
IGBT Modules
Package:
SP3
Datasheet:
APTGF50X60T3G.pdf
Description:
IGBT MODULE 600V 65A 250W SP3
Shipping
APTGF50X60T3G Specifications
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
SP3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
NPT
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
65 A
Power - Max:
250 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.45V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max):
250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
2.2 nF @ 25 V