Microchip Technology APTGF50DH120T3G
Part No.:
APTGF50DH120T3G
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
IGBT Modules
Package:
SP3
Datasheet:
APTGF50DH120T3G.pdf
Description:
IGBT MODULE 1200V 70A 312W SP3
Shipping
APTGF50DH120T3G Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SP3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
NPT
Configuration:
Asymmetrical Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
70 A
Power - Max:
312 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.7V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max):
250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
3.45 nF @ 25 V