Microsemi Corporation APTGF25A120T1G
Part No.:
APTGF25A120T1G
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package:
SP1
Datasheet:
APTGF25A120T1G.pdf
Description:
IGBT MODULE 1200V 40A 208W SP1
Shipping
APTGF25A120T1G Specifications
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
SP1
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Power - Max:
208 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.7V @ 15V, 25A
Current - Collector Cutoff (Max):
250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
1.65 nF @ 25 V