Microchip Technology APTGF180SK60TG
Part No.:
APTGF180SK60TG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
IGBT Modules
Package:
SP4
Datasheet:
APTGF180SK60TG.pdf
Description:
IGBT MODULE 600V 220A 833W SP4
Shipping
APTGF180SK60TG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SP4
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
NPT
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
220 A
Power - Max:
833 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 180A
Current - Collector Cutoff (Max):
300 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
8.6 nF @ 25 V