Microchip Technology APT75GT120JRDQ3
Part No.:
APT75GT120JRDQ3
Category:
IGBT Modules
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
APT75GT120JRDQ3.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 97A 480W ISOTOP
Shipping
APT75GT120JRDQ3 Specifications
Series:
Thunderbolt IGBT®
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
IGBT Type:
NPT
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
97 A
Power - Max:
480 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.7V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max):
200 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
5.1 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)