Microchip Technology APT45GP120J
Part No.:
APT45GP120J
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
IGBT Modules
Package:
ISOTOP
Datasheet:
APT45GP120J.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 75A 329W ISOTOP
Shipping
APT45GP120J Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
POWER MOS 7®
Package/Case:
ISOTOP
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
75 A
Power - Max:
329 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.9V @ 15V, 45A
Current - Collector Cutoff (Max):
500 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
3.94 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)