Microchip Technology APT40GLQ120JCU2
Part No.:
APT40GLQ120JCU2
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
IGBT Modules
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
APT40GLQ120JCU2.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 80A 312W SOT227
Shipping
APT40GLQ120JCU2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Power - Max:
312 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 40A
Current - Collector Cutoff (Max):
25 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
2.3 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)