Microchip Technology APT35GT120JU2
Part No.:
APT35GT120JU2
Category:
IGBT Modules
Package:
ISOTOP
Datasheet:
APT35GT120JU2.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 55A 260W SOT227
Shipping
APT35GT120JU2 Specifications
Package/Case:
ISOTOP
Packaging:
Bulk
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
55 A
Power - Max:
260 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 35A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
2.53 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)