Microchip Technology APT200GT60JR
Part No.:
APT200GT60JR
Category:
IGBT Modules
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
APT200GT60JR.pdf
Description:
IGBT MOD 600V 195A 500W SOT227
Shipping
APT200GT60JR Specifications
Series:
Thunderbolt IGBT®
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
NPT
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
195 A
Power - Max:
500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 200A
Current - Collector Cutoff (Max):
25 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
8.65 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)