Microchip Technology APT100GT60JR
Part No.:
APT100GT60JR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
IGBT Modules
Package:
ISOTOP
Datasheet:
APT100GT60JR.pdf
Description:
IGBT MOD 600V 148A 500W ISOTOP
Shipping
APT100GT60JR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Thunderbolt IGBT®
Package/Case:
ISOTOP
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
NPT
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
148 A
Power - Max:
500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max):
25 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
5.15 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)