STMicroelectronics A2C35S12M3
Part No.:
A2C35S12M3
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
A2C35S12M3.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 35A 250W ACEPACK2
Shipping
A2C35S12M3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Three Phase Inverter with Brake
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
35 A
Power - Max:
250 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.45V @ 15V, 35A
Current - Collector Cutoff (Max):
100 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
2.154 nF @ 25 V
Input:
Three Phase Bridge Rectifier
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)