Littelfuse Inc. ZSCT30-31
Part No.:
ZSCT30-31
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Current Sense Transformers
Package:
Datasheet:
ZSCT30-31.pdf
Description:
CURR SENSE XFMR 600:1 30A INLINE
Shipping
ZSCT30-31 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
ZSCT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Frequency Range:
50Hz ~ 400Hz
Type:
Non-Invasive (Solid Core)
Current Rating (Amps):
30 A
Inductance:
ET (Volt-Time):
Turns Ratio - Primary:Secondary:
600:1
Current Ratio:
DC Resistance (DCR):
Ratings:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Size / Dimension:
2.888" L x 2.860" W (73.36mm x 72.64mm)
Height - Seated (Max):
2.452" (62.28mm)