SunLED XZFMDK10C
Part No.:
XZFMDK10C
Manufacturer:
SunLED
Category:
LED Character and Numeric
Package:
10-SMD, No Lead
Datasheet:
XZFMDK10C.pdf
Description:
DISPLAY 7-SEG 0.4" SGL RED 10SMD
Shipping
XZFMDK10C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SunLED
Series:
Package/Case:
10-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
1
Size / Dimension:
0.512" H x 0.358" W x 0.148" D (13.00mm x 9.10mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size:
0.40" (10.16mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Cathode
Color:
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.85V
Current - Test:
10mA
Millicandela Rating:
10mcd
Wavelength - Peak:
645nm
Power Dissipation (Max):
75mW