Kingbright SC56-11EWA
Part No.:
SC56-11EWA
Package:
10-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
SC56-11EWA.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL RED 10DIP
Shipping
SC56-11EWA Specifications
Package/Case:
10-DIP (0.600", 15.24mm)
Size / Dimension:
0.750" H x 0.500" W x 0.315" D (19.05mm x 12.70mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size:
0.56" (14.22mm)
Color:
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
20mA
Millicandela Rating:
6.4mcd
Wavelength - Peak:
627nm
Power Dissipation (Max):
75mW