SunLED XZFCBD10A
Part No.:
XZFCBD10A
Manufacturer:
SunLED
Category:
LED Character and Numeric
Package:
10-SMD, No Lead
Datasheet:
XZFCBD10A.pdf
Description:
0.4" BLUE CA SMD LED DISPLAY
Shipping
XZFCBD10A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SunLED
Series:
Package/Case:
10-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
1
Size / Dimension:
0.591" H x 0.358" W x 0.157" D (15.00mm x 9.10mm x 4.00mm)
Digit/Alpha Size:
0.40" (10.16mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Anode
Color:
Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
3V
Current - Test:
10mA
Millicandela Rating:
8.79mcd
Wavelength - Peak:
460nm
Power Dissipation (Max):
120mW