Torex Semiconductor Ltd XCL101A501ER-G
Part No.:
XCL101A501ER-G
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
Category:
DC DC Converters
Package:
8-TDFN Exposed Pad
Datasheet:
XCL101A501ER-G.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V
Shipping
XCL101A501ER-G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
Series:
XCL101
Package/Case:
8-TDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
0.9V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
100mA
Power (Watts):
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C