NKK Switches WR15AF/CUL
Part No.:
WR15AF/CUL
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
WR15AF/CUL.pdf
Description:
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V
Shipping
WR15AF/CUL Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NKK Switches
Series:
WR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
15A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Concave (Curved)
Color - Actuator/Cap:
Black
Actuator Marking:
No Marking
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Epoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 34.20mm x 17.20mm
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C