E-Switch RA11131121
Part No.:
RA11131121
Manufacturer:
E-Switch
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
RA11131121.pdf
Description:
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V
Shipping
RA11131121 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
E-Switch
Series:
RA1, LAMB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
SPST
Switch Function:
On-Off
Current Rating (Amps):
10A (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Concave (Curved)
Color - Actuator/Cap:
Black
Actuator Marking:
O -
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection:
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 19.40mm x 13.10mm
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C