Vigortronix VTX-146-120-112
Part No.:
VTX-146-120-112
Manufacturer:
Vigortronix
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
VTX-146-120-112.pdf
Description:
PWR XFMR TOROIDAL 120VA CHAS MT
Shipping
VTX-146-120-112 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vigortronix
Series:
VTX-146-xxx-1xx
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Voltage - Primary:
230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max):
5A
Primary Winding(s):
Single
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
120VA
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
98.00mm Dia
Height - Seated (Max):
45.00mm