Tamura PL5.0-24-130B
Part No.:
PL5.0-24-130B
Manufacturer:
Tamura
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
PL5.0-24-130B.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 5VA TH
Shipping
PL5.0-24-130B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Tamura
Series:
PL5.0-xx-130B
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max):
Parallel 420mA, Series 210mA
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
5VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
41.28mm L x 36.37mm W
Height - Seated (Max):
35.60mm