TDK Corporation VST10/9EE-200S1C2
Part No.:
VST10/9EE-200S1C2
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Current Sense Transformers
Package:
Datasheet:
VST10/9EE-200S1C2.pdf
Description:
CURR SENSE XFMR 1:100 SMD
Shipping
VST10/9EE-200S1C2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
VST
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Frequency Range:
Type:
Current Rating (Amps):
Inductance:
ET (Volt-Time):
Turns Ratio - Primary:Secondary:
1:100
Current Ratio:
DC Resistance (DCR):
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.476" L x 0.425" W (12.10mm x 10.80mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)